KOSGEB’den sertifika alan her 100 kişiden sadece 5’i işletme kurabildi
Facebook'ta takip et.Twitter'da takip et. Abone Ol!
KOSGEB’den sertifika alan her 100 kişiden sadece 5’i işletme kurabildi
Siyaset
2018-01-08 10:02

KOSGEB’den sertifika alan her 100 kişiden sadece 5’i işletme kurabildi

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer tarafından yöneltilen, KOSGEB’in “Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi Programı” kapsamında yapılan çalışmalarla ilgili soru önergesine yanıt verdi. 

Bakan Özlü, Niğde’de 203, Aksaray’da 296, Kırşehir’de 257, Nevşehir’de 215 ve Yozgat’ta 331 kişinin “Yeni Girişimci Desteğinden” faydalanarak işletme kurduğunu açıkladı. Bakan Özlü’nün verdiği bilgiye göre adı geçen 5 ilde 30 bine yakın girişimci eğitimlere katılıp sertifika aldı. Ancak, sertifika alanların yaklaşık yüzde 5’i işletme kurabildi. 

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, önergesinde, “Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı (KOSGEB) tarafından uygulanmakta olan Girişimcilik Destek Programı çerçevesinde işsizleri istihdam ederek yeni iş fikirlerinin hayata geçirilmesi kapsamında; Niğde, Aksaray, Nevşehir, Kırşehir ve Yozgat’a son 5 yılda kaç Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi düzenlenmiş, bu eğitimlerde, eğitimini tamamlayarak kaç kişi sertifika almaya hak kazanmıştır? Sertifika almaya hak kazananlardan kaçı kadındır? Adı geçen illerde son 5 yılda bu sertifikaları almaya hak kazananlardan kaç kişi kendi işletmesini kurarak girişimci olmuştur? Bunlardan kaçı kadındır? Adı geçen illerde son 5 yılda bu eğitimlerde, eğitimini tamamlayıp kendi işletmesini kurarak girişimci olan kişilere KOSGEB bütçesinden ne kadar destek sağlanmıştır? Bunlardan-kaçı kadındır? Adı geçen illerde son 5 yılda bu eğitimlerde, eğitimini tamamlayıp kendi işletmesini kuranlardan daha sonra kaçı işyerini kapatmıştır? Bunlardan kaçı kadındır? 

Adı geçen illerde son 5 yılda düzenlenen bu eğitim programları için toplamda ne kadarlık harcama yapılmıştır?” şeklinde sorular yöneltti. 

Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü’nün, CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer’i adı geçen 5 ilde yürütülen çalışmalarla ilgili açıklaması şöyle: 

NİĞDE’DE 3776 KİŞİ SERTİFİKA ALDI, 203 KİŞİ İŞLETME KURDU 

Niğde İlimizde 2013-2017 döneminde toplam 95 adet "Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi Programı" düzenlenmiş ve eğitimler sonucunda 1.763'ü kadın olmak üzere 3.726 girişimci sertifika almıştır. Sertifika alan kursiyerlerden 80'i kadın olmak üzere 203 kişi, "Yeni Girişimci Desteğinden" faydalanarak kendi işletmesini kurmuştur. Bu çerçevede, kendi işini kuran girişimcilerimize Yeni Girişimci Desteği kapsamında toplam 4.552.065 TL destek sağlanmıştır. Niğde'de Yeni Girişimci Desteği kapsamında 2013 yılından itibaren yapılan izlemeler sonucunda kapanan işletme olmadığı tespit edilmiştir. 

AKSARAY’A 6 MİLYAR 400 MİLYON TL GİRİŞİMCİ DESTEĞİ 

Aksaray İlimizde 2013-2017 döneminde toplam 236 adet "Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi Programı" düzenlenmiş ve eğitimler sonucunda 6.282'si kadın olmak üzere 13.291 girişimci sertifika almıştır. Sertifika alan kursiyerlerden 141'i kadın olmak üzere 296 kişi, "Yeni Girişimci Desteğinden" faydalanarak kendi işletmesini kurmuştur. Bu çerçevede, kendi işini kuran girişimcilerimize Yeni Girişimci Desteği kapsamında toplam 6.400.327 TL destek sağlanmıştır. Aksaray'da Yeni Girişimci Desteği kapsamında 2013 yılından itibaren yapılan izlemeler sonucunda 6 işletmenin kapandığı ve bunların kadın girişimci işletmesi olduğu tespit edilmiştir. 

KIRŞEHİR’DE 2 BİN 803 GİRİŞİMCİ SERTİFİKA ALDI 

Kırşehir İlimizde 2013-2017 döneminde toplam 84 adet "Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi Programı" düzenlenmiş ve eğitimler sonucunda 1.116'sı kadın olmak üzere 2.803 girişimci sertifika almıştır. Sertifika alan kursiyerlerden 116'sı kadın olmak üzere 257 kişi, "Yeni Girişimci Desteğinden" faydalanarak kendi işletmesini kurmuştur. Bu çerçevede, kendi işini kuran girişimcilerimize Yeni Girişimci Desteği kapsamında toplam 6.623.583 TL destek sağlanmıştır. Kırşehir'de Yeni Girişimci Desteği kapsamında 2013 yılından itibaren yapılan izlemeler sonucunda 2 işletmenin kapandığı ve bunlardan bir tanesinin kadın girişimci işletmesi olduğu tespit edilmiştir. 

NEVŞEHİR’DE 105 KADINA GİRİŞİMCİ DESTEĞİ 

Nevşehir İlimizde 2013-2017 döneminde toplam 107 adet "Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi Programı" düzenlenmiş ve eğitimler sonucunda 1.347'si kadın olmak üzere 2.887 girişimci sertifika almıştır. Sertifika alan kursiyerlerden 105'i kadın olmak üzere 215 kişi, "Yeni Girişimci Desteğinden" faydalanarak kendi işletmesini kurmuştur. Bu çerçevede, kendi işini kuran girişimcilerimize Yeni Girişimci Desteği kapsamında toplam 4.434.408 TL destek sağlanmıştır. Nevşehir'de Yeni Girişimci Desteği kapsamında 2013 yılından itibaren yapılan izlemeler sonucunda kapanan işletme olmadığı tespit edilmiştir. 

YOZGAT’DA DESTEK ALIP İŞLETME KURAN 331 KİŞİDEN 23’E İŞLETMELERİNİ KAPATTI 

Yozgat İlimizde 2013-2017 döneminde toplam 172 adet "Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi Programı" düzenlenmiş ve eğitimler sonucunda 3.445'i kadın olmak üzere 7.299 girişimci sertifika almıştır. Sertifika alan kursiyerlerden 132'si kadın olmak üzere 331 kişi, "Yeni Girişimci Desteğinden" faydalanarak kendi işletmesini kurmuştur. Bu çerçevede, kendi işini kuran girişimcilerimize Yeni Girişimci Desteği kapsamında toplam 6.519.234 TL destek sağlanmıştır. Yozgat'ta Yeni Girişimci Desteği kapsamında 2013 yılından itibaren yapılan izlemeler sonucunda 23 işletmenin kapandığı ve bunlardan 8 tanesinin kadın girişimcilere ait olduğu tespit edilmiştir.” 

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer,  “Hükümetin uygulamaya koyduğu birçok projede olduğu gibi sunulduğu kadar fayda ve sonuç ilişkisinde başarı sağlanamayan uygulamalardan biri de  yeni girişimcilik desteğidir. Düşünce doğru uygulama yetersizdir. Katılımcıların % 5 inin amaçla  uygun sonuca ulaşması çok düşük bir durumdur. Burada amaca erilememe nedenleri iyi irdelenmeli ve katılıma göre gereken düzenleme ve destek sağlanarak yapılan çalışmanın olumlu sonuçlandırılmalıdır. Yaptık oldubitti ile değil  sonuç veren çalışmalar önemlidir. Ülkemizde binlerce proje ya raflarda kaldı ya yarım kaldı, ya da uygulanıp   sonuçsuz kalmıştır. Ülkemiz koşullarında, işsizliğin zirve yaptığı süreçte yeni girişimci desteği önemli bir uygulama olarak daha  verimli sonuca ulaştırılmalı idi.” dedi.


Bu haber 241 kez okundu.

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
                                                   10 + 3 = ?

HAVA DURUMU

SEYDISEHIR

SON YORUMLAR

ANKETLER

Seydişehir FM radyosu ne olmalıSeydişehir Fm ve Haber Ajans © 2016| İzinsiz ve Kaynak gösterilmeden kullanılamaz

SEYDİŞEHİR FM