RaDYo Player Yükleniyor...
 SEYDİŞEHİR CHP KADIN KOLLARI BAŞKANLIĞI’NIN 8 MART DÜNYA EMEKÇİ KADINLAR GÜNÜ İLE İLGİLİ BASIN AÇIKLAMASI
Facebook'ta takip et.Twitter'da takip et. Abone Ol!
SEYDİŞEHİR CHP KADIN KOLLARI BAŞKANLIĞI’NIN 8 MART DÜNYA EMEKÇİ KADINLAR GÜNÜ İLE İLGİLİ BASIN AÇIKLAMASI
Siyaset
2018-03-09 09:54

SEYDİŞEHİR CHP KADIN KOLLARI BAŞKANLIĞI’NIN 8 MART DÜNYA EMEKÇİ KADINLAR GÜNÜ İLE İLGİLİ BASIN AÇIKLAMASI

Saygıdeğer Seydişehir halkı ve cefakâr kadınlarımız;

Bugün burada sivil toplum örgütleri ve CHP Seydişehir İlçe örgütü olarak; 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Gününü kutlamak üzere toplanmış bulunmaktayız.

 Nedir bu 8 Mart; 8 Mart 1857 tarihinde ABD’nin New York kentinde 40 bin dokuma işçisi daha iyi çalışma koşulları istemi ile bir tekstil fabrikasında greve başladı, ancak polisin işçilere saldırması ve işçilerin fabrikaya kilitlenmesi, arkasından da çıkan yangında işçilerin fabrika önünde kurulan barikatlardan kaçamaması sonucunda 129 kadın işçi can verdi. Bunun üzerine her 8 Mart Emekçi Kadınlar günü olarak anılıyor ve kutlanıyor.

 Burada toplanan bu aydınlık topluluk şunu iyi bilmelidir ki; Türkiye Cumhuriyeti’ni tekrar aydınlık günlere kadınlar ulaştıracaktır. Nasıl ki Kurtuluş meşalesini Halide Edip yaktıysa, nasıl ki Nene Hatun işgale karşı direnişin simgesi olduysa, nasıl ki Kara Fatma birliğiyle düşmana siper olduysa, bugün de kadınlarımız aydınlığın, mücadelenin ve direnişin simgesi olacaklardır.

8 Mart, emekçi kadınlarımızla dayanışma içerisinde olduğumuz önemli bir gündür,

8 Mart, adaletsizliğe karşı direnişin günüdür,

8 Mart kadının toplumda var olduğunu haykırma günüdür.

Ne yazık ki, hala ülkemizde ve dünyada milyonlarca kadın şiddete maruz kalmakta, açlık ve yoksulluk içinde yaşamını sürdürmektedir. Kadınlar hala toplum içinde var olma mücadelesi vermektedir. Kadınlar, hala dünyanın her yerinde seslerini duyurabilmek, eşit yurttaşlar olabilmek için büyük bedeller ödemektedir. Her gün onlarca kadın sokakta, işyerlerinde ve ailede şiddete maruz kalmaktadır. Kadın cinayetleri ise vicdanlarımızın kara lekesi ve ülkemizin yüz karası olarak karşımızda durmaktadır. Türkiye’de kadınlar ve Kadın Emeği Raporuna göre, her 10 kadından sadece 3’ü iş hayatın da iken yarısı kayıt dışı çalıştırılıyor. Her 10 kadından 2’si yoksul ve her 10 kadından 3’ü 18 yaş altında evlendiriliyor.

Hükümetin yürüttüğü ayrıştırma ve baskı politikalarından kadınlarda nasibini fazlasıyla almaktadır. Sistemli olarak yürütülen “Kadın Düşmanı” politikalar, kadının sosyal ve iş hayatından uzaklaştırma çabaları, kadına yönelik şiddetin dozunu her geçen gün daha da artmasına sebep olmaktadır.

İşte bu nedenle, 8 Mart Direnişin sesidir! Adalet, eşitlik ve özgür bir gelecek hayalimiz ancak kadınların eliyle sağlanacaktır. Toplumun öncüsü olan kadınlarımız, bütün yaşadığı olumsuzluklara karşı çıkarak Türkiye'yi, tekrar yaşanabilir bir ülke haline getirmeyi başaracaklardır. Cumhuriyetimizin kuruluşu ve yaşatılması için mücadele veren, bu uğurda şehit ve gazi olanları yüreğinde en çok hisseden kadınlarımızı da saygı ve minnetle anıyoruz. Mustafa Kemal Atatürk’ün dediği gibi; Kadınlarını Geri Bırakan Toplumlar Geride Kalmaya  Mahkumdur.

Özgür, demokratik ve aydınlık bir Türkiye hayaliyle tüm emekçi kadınlarımızın Kadınlar Gününü kutluyoruz…

Cumhuriyet Halk Partisi 

 Seydişehir Kadın Kolları


Bu haber 375 kez okundu.

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
                                                   3 + 1 = ?

HAVA DURUMU

SEYDISEHIR

SON YORUMLAR

ANKETLER

SEYDİŞEHİR TV NİN ADI NE OLSUNSeydişehir Fm ve Haber Ajans © 2019| İzinsiz ve Kaynak gösterilmeden kullanılamaz

SEYDİŞEHİR FM