ESNAF VE SANATKÂRLAR ODASINDAN AÇIKLAMA
Facebook'ta takip et.Twitter'da takip et. Abone Ol!
ESNAF VE SANATKÂRLAR ODASINDAN AÇIKLAMA
Ekonomi
2018-05-25 10:19

ESNAF VE SANATKÂRLAR ODASINDAN AÇIKLAMA

             TÜM ESNAF VE SANATKÂRLARI YAKINDAN İLGİLENDİREN 7143 SAYILI TORBA YASA KANUNU YÜRÜRLÜĞE GİRDİ. 

      Vergi dairesi, BAĞ-KUR, SGK, Belediye gibi kamu kurumlarına borcu olan Esnaf ve Sanatkârların, 31.07.2018 tarihine kadar bu kurumlara başvurması durumunda yapılandırma kapsamına giren borçların tamamının ödenmesi durumunda, gecikme faizlerinin tamamının silineceği belirtildi.

       Konu hakkında açıklama yapan, Seydişehir Esnaf ve Sanatkârlar Odası Başkanı İbrahim AYPAR,  Yapılandırma kapsamına giren borç asıllarında bir indirim yapılmamaktadır. Ancak, bu borç asıllarına uygulanan gecikme cezası, gecikme faizi ve gecikme zamları ile vergi cezalarının tamamı silinmektedir.

      Taksitlendirme durumunda ise düşük bir faiz oranı ile iki ayda bir ödemek üzere 18 eşit taksitte ve 36 ayda ödenebilecek. Kanundan yararlanabilmek için başvurular en geç 31 Temmuz 2018 tarihine kadar ilgili idareye yapılabilecek, yeniden yapılandırılan vergi borçlarının ilk taksiti 31 Ağustos 2018 tarihine kadar, SGK primlerinin ilk taksiti ise 1 Ekim 2018 tarihine kadar ödenebilecek. Taksit ödemeleri kredi kartı ile de yapılabilecektir. Diyen Oda Başkanı AYPAR; son yıllarda sık sık yapılan bu uygulama bazı kesimlerce popülist bir yaklaşım gibi algılansa da, ekonomik anlamda toplumun en sıkıntılı kesimi olan reel sektöre can suyu olabileceğini düşünüyoruz. Bu yüzden üyelerimizin yeni başlatılan uygulamadan yararlanmaları menfaatlerine olacaktır. Dedi

       Ayrıca bu kanunla Esnaf ve sanatkâra yönelik ‘’vergi barışı’’ uygulamasının bir kez daha getirildi.

      Böylece; 2013, 2014, 2015, 2016 ve 2017 yılları için gelir vergisi, kurumlar vergisi, gelir (stopaj) vergisi (muhtasar) ve katma değer vergisi için kanunda belirtilen şekilde matrah artırımında bulunulması halinde, anılan yıllara ait defter ve belgeler incelenemeyecek ve herhangi bir nedenle matrah artırımında bulunulan vergiler için ayrıca bir vergi istenemeyecek. Basit usulde vergiye tabi esnafımızın yanında çalışan diğer ücretli durumundaki çalışanların, bu kanunun yayımlandığı tarihe kadar vergi karnesi doldurmamış ve ücretinden dolayı gelir vergisi ödememiş olmaları halinde, 2018 yılına ilişkin gelir vergilerini ödemeleri ve vergi karnelerine işletmeleri şartıyla, önceki yıllara ilişkin olarak herhangi bir vergi ve ceza tahakkuk ettirilmeyecek.


Bu haber 1606 kez okundu.

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
                                                   2 + 3 = ?

HAVA DURUMU

SEYDISEHIR

SON YORUMLARSeydişehir Fm ve Haber Ajans © 2019| İzinsiz ve Kaynak gösterilmeden kullanılamaz

SEYDİŞEHİR FM