ÇIRAKLIK EĞİTİM BİLGİLENDİRME TOPLANTISININ İKİNCİSİ LİSE MÜDÜRLERİ İLE YAPILDI
Facebook'ta takip et.Twitter'da takip et. Abone Ol!
ÇIRAKLIK EĞİTİM BİLGİLENDİRME TOPLANTISININ İKİNCİSİ LİSE MÜDÜRLERİ İLE YAPILDI
Ekonomi
2016-12-08 11:49

ÇIRAKLIK EĞİTİM BİLGİLENDİRME TOPLANTISININ İKİNCİSİ LİSE MÜDÜRLERİ İLE YAPILDI

Mesleki Eğitim Merkezinde  İlçe Kaymakamımız Regaip Ahmet Özyiğit , İlçe Milli Eğitim Müdürümüz Tahir Kibar , Şube Müdürü Ali Uluyurt ve Ortaöğretim Kurum Müdürlerinin katılımıyla  Çıraklık Eğitimi tanıtım ve bilgilendirme toplantısı 7 Aralık 2016 Çarşamba günü  yapıldı.

Merkez Müdürü Erdem Şirin konuşmasında ” Kaymakamım, İlçe Milli Eğitim Müdürüm ve kıymetli okul Müdürü arkadaşlarım Çıraklık Eğitimi Tanıtımı ve Bilgilendirme toplantısına hoş geldiniz sefalar getirdiniz. Öncelikle Sayın Kaymakamım çok üzgününüz çünkü Malatya’ya tayininiz çıktı gidiyorsunuz. Sevinçliyiz bir üst makamda çok daha nüfusu kalabalık yerde vatana hizmet edeceksiniz.

15 Temmuz 2016 da bir grup cuntacı terörist ve vatan hainleri tarafından Türkiye Cumhuriyeti Devletini, demokrasimizi ve Millî İradeyi hedef alan haince bir darbe girişiminde şehrimizde halkla beraber Mili İrade nöbetinde sabahlara kadar günlerce dimdik durdunuz. Allah razı olsun. Sizin gibi yöneticileri Rabbim başımızdan eksik etmesin.  Seydişehir, sizin gibi eğitim camiasına değer veren, halkı kucaklayan amiri ile son günlerini yaşıyor. İlçemize yaptığınız hayırlı hizmetten  dolayı çok teşekkür ederim. Yolunuz açık olsun.

Merkezimizde düzenlediğimiz belge, şed kuşanma töreni ve ortaokul müdürler toplantısına katılarak kalfalarımızı, ustalarımızı eğitim camiasını ve bizleri onurlandırdınız. Mesleki Eğitim ve sosyal kültürel faaliyetler konusunda İstişare ettik. Çok memnun olduk. Bugün de çok değerli ortaöğretim müdürlerimizle bir araya geldik.

Beş ay önce devraldığımız Merkez Müdürlüğünü, yaptığımız tanıtıcı çalışmalarla, sosyal faaliyetlerle çok daha ileriye taşıyacağımıza inanıyorum. Meclisimizden 27 Kasım 2016 tarihinde çıkan 693 sayılı yasa ile Çıraklık Eğitim Zorunlu kapsamına alındı. Uygulamanın nasıl yapılacağı önümüzdeki eğitim öğretim yılına kadar netleşecektir. Genel Müdürlüğümüz Hayat Boyu Öğrenme genel Müdürlüğünden alınıp Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğüne devredildi. Ortaokuldan mezun olan okumak istemeyen öğrenciler Çıraklık Eğitimine kayıt olarak çekirdekten yetişip hem meslek öğrenecek hem de fark derslerini vererek lise mezunu olabilecektir. Devlet 20 den az çırak ve stajyer öğrenci çalıştıran işyerlerine askeri ücretin %30’nun 2/3  karşılayacak, 1/3 nü işletme karşılayacak.

Okullarınızda 9.sınıf ve 10.sınıfta kayıtlı devam etmeyen öğrenciler, genelinin okula gitmediği kafelerde vakit geçirdiği, alkol, uyuşturucu, sigara gibi kötü alışkanlıklar kazandığı gözlemlenmiştir. Devamsız olan bu çocuklar kayıtlı olduğu okullar sistem dışına atamadıkları için o okulun öğrencisi olarak gözükmektedir. Gelin bu çocukları bizlere yönlendirin. Ayrıca liseden mezun olmuş yaş durumuna bakılmaksızın ,çıraklık eğitimine  hiç kayıt olmamış olanlarda okulumuza kayıt olabilir. Çıraklık meslek süresinin  yarısı  kadar süreçte belge alabilecektir. Bize yönlendirdiğiniz öğrencileri hangi meslek alanında çalışmak istiyorsa o işyerlerine yerleştirelim. Okulunuzdaki rehber öğretmen, sınıf öğretmeni gözetiminde veli görüşmeleri yapıp bizlerle en kısa sürede iletişime geçmenizi istiyorum. Bu Çocukları Meslek Eğitim Merkezine kayıt yaptığımızda haftanın beş günü işyerinde çalışarak pratiğini geliştirecek ve hafta bir gün okula gelecek. Böylece çekirdekten usta edebi ile yetişerek kalfa, usta esnaf olacak. Altın bileziği koluna takacaktır. Böylelikle kimseye yük olmayacak işyeri açarak veya çalışarak ülke ekonomisine katkıda bulunacak alın teri ile hayatını kazanacaktır. Herkes okuyup Öğretmen, Doktor, Hakim, Avukat, Mühendis veya Memur olacak diye zorunluluk yok. Bu ülkeyi kalkındıracak çırağa, Kalfaya ve Ustaya kısaca Sanatkâra ihtiyaç var. Ülkenin kalkınmasına katkıda bulunan Mobilyacıya,  Demirciye, Elektrikçiye, Bilgisayarcıya, Fırıncıya, Aşçıya, Oto tamircisine, Sıhhi tesisatçı, Satış elemanlığı, Çiçekçiye ve kısaca sanatkâra, esnafa ihtiyacı var. Sizden özet olarak isteğimiz

                Okuma yeteneği olmayan çocuklarımızı bizim varlığımızdan haberdar edip mesleklere yönlendirmenizdir. Bu tür çocuklarımıza birebir rehberlik yapıp aileleri ile birlikte topluma yararlı insan olarak kazandırabileceğimizin şuurunu vermeliyiz. Bizim ile istişare halinde olursanız o çocukları uygun mesleklere ve işyerlerine yerleştiririz. Takıldığınız Çıraklık Eğitim ile ilgili her türlü konularda tüm personelimiz her zaman emrinizdedir.” dedi.

İlçe Milli Eğitim Müdürümüz Tahir Kibar’da konuşmasında “Çıraklık Eğitimin zorunlu ortaöğretim kapsamına alındı. Çok iyi oldu.Bütün Okul Müdürü arkadaşlarımızın 9 ve 10 sınıflarda devamsızlık yapan okumak istemeyen çocuklara çok daha hassas davranarak Çıraklık Eğitimine yönlendirmenizi istiyorum” dedi.”

Kaymakamımız Regaip Ahmet Özyiğit konuşmasında, meslek edinmenin önemine değindi.” Sayın Müdürlerim okulunuzda 9 ve 10 sınıflara kayıtlı devamsız ve okumak istemeyen gençlerle ilgilenelim, Velileri ile görüşelim. Mesleki Eğitim Merkezi ile işbirliği yaparak bu çocukları kazanalım. Çıraklık Eğitim siteminden geçmiş kalfalık, ustalık belgesi alan bu çocuklarımız kendi işyerini açarak veya çalıştığı işyerinde devam ederek hayatlarını kazanmakta hem de ülke ekonomisine katkı sağlamaktadırlar. Okumayacak olan bu çocuklara biraz daha titiz davranarak rehberlik yaparak yönlendirelim ”dedi

Okullarda yapılan sosyal kültürel faaliyetler okul müdürleri tarafından tek tek anlatılarak istişare edildi. Kaymakam Regaip Ahmet Özyiğit konuşmasında “Seydişehir’de bulunduğum süreç içerisinde sizlerle beraber çalışmaktan çok memnun oldum. Seydişehir Eğitim Öğretimde çok iyi konumdadır. Sizlerin ve öğretmenlerimizin gayretleri ile olmuştur. Millî Eğitim Müdürümüz Tahir Bey çok aktif. Teşekkür ediyorum. Aynı hız aşk ve şevkle çalışmasını temenni ediyorum. Okullarınızda çalışan tüm öğretmenlere Selamlarımı iletin. Aileleri ile birlikte sağlıklı mutlu bir hayat sürmelerini temenni ediyorum.  Yaptıkları özverili çalışmalardan dolayı çok teşekkür ederim.” Dedi .Şehit Muhsin Kiremitçi Fen Lisesi  Müdürü Halil Öksüzoğlu da Müdürler adına söz alarak “Sayın Kaymakamım yaptığınız çalışmalarla bizlere örnek oldunuz. Biz sizi çok sevdik. Halkımız sevdi. Yeni görev yerinizde vatana hizmet etmeye devam edeceksiniz. Yolunuz açık olsun ”dedi.

Milli Eğitim Bakanlığının Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile Bazı Kanun ve KHK'larda Değişiklik Yapılması hakkındaki kanun tasarısı, TBMM Genel Kurulu'nca kabul ederek yasalaştı. Tasarının oylandığı Genel Kurul Toplantısı'nda Başbakan Binali Yıldırım da hazır bulundu. 

Tasarıya göre; Milli Eğitim Bakanlığı'ndaki müsteşar yardımcısı sayısı 5'ten 7'ye yükseltildi. Aday çırak, çırak, kalfa, ustalar, genel ve merkezi eğitimini verme görevi Milli Eğitim Bakanlığı Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü'nden alındı, Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğü'ne devredildi. 

Çıraklık eğitimine zorunluluk getirildi Zorunlu ortaöğretim eğitimi kapsamına çıraklık eğitimi de dahil edildi. Ortaöğretimin ilköğretime dayalı 4 yıllık zorunlu örgün veya yaygın öğrenim veren genel, mesleki ve teknik öğretim kurumları ile mesleki eğitim merkezlerinin tümünü kapsayacağı belirtildi. 

Eğitim alanını düzenleyen tasarı TBMM Genel Kurulu'nda kabul edildi. Aday çırak ve çırakların yanı sıra staj yapan mesleki ve teknik okul öğrencilerine de işletmeler tarafından ücret ödenecek 

STAJA ARTIK PARA ÖDENECEK
Eğitim alanını düzenleyen yasa ile aday çırak ve çırakların yanı sıra staj yapan mesleki ve teknik okul öğrencilerine de işletmeler tarafından ücret ödenecek. Bu kişilere, 20 ve daha fazla personel çalıştıran iş yerlerinde asgari ücretin net tutarının yüzde 30'undan, 20'den az personel çalıştıran iş yerlerinde yüzde 15'inden, aday çırak ve çırağa yaşına uygun asgari ücretin yüzde 30'undan aşağı ücret verilemeyecek. 

ASGARİ ÜCRETİN YÜZDE 50'Sİ ÜZERİNDEN

Aday çırak ve çıraklar ile mesleki ve teknik eğitim okul ve kurumlarında alan eğitimine başlayan veya işletmelerde mesleki eğitim ve tamamlayıcı eğitim gören öğrencilerin sigorta primleri asgari ücretin yüzde 50'si üzerinden, Milli Eğitim Bakanlığı ile mesleki ve teknik eğitim yapan yükseköğretim kurumlarının bağlı olduğu üniversitelerin bütçesine konulan ödenekten karşılanacak.

 

DEVLET KATKISI DA VAR
Çırak olarak mesleki eğitim gören öğrencilere, asgari ücretin yüzde 30'undan az ödeme yapılmayacak. Öğrencilere ödenebilecek en az ücretin; 20'den az personel çalıştıran işletmeler için üçte ikisi, 20 ve üzerinde personel çalıştıran işletmeler için üçte biri devlet katkısı olarak ödenecek.


Bu haber 886 kez okundu.

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
                                                   7 + 3 = ?

HAVA DURUMU

SEYDISEHIR

SON YORUMLAR

ANKETLER

Seydişehir FM radyosu ne olmalıSeydişehir Fm ve Haber Ajans © 2016| İzinsiz ve Kaynak gösterilmeden kullanılamaz

SEYDİŞEHİR FM