RaDYo Player Yükleniyor...
 GENEL SAĞLIK SİGORTASI BORÇLARI İÇİN SÜRE AZALIYOR
Facebook'ta takip et.Twitter'da takip et. Abone Ol!
GENEL SAĞLIK SİGORTASI BORÇLARI İÇİN SÜRE AZALIYOR
Sağlık
2016-12-14 10:19

GENEL SAĞLIK SİGORTASI BORÇLARI İÇİN SÜRE AZALIYOR

6736 sayılı Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılmasına İlişkin Kanun kapsamında; Sosyal Güvenlik Kurumuna 2016 yılı Haziran ayı ve öncesine ait Genel Sağlık Sigortası prim borcu olan vatandaşlarımızın Gelir Testi Yaptırmaları için başvuru süresi 02.Ocak.2017 günü sona erecektir. Gelir testi yaptırarak borçlarını yeniden yapılandırmak isteyen vatandaşlarımızın 02.Ocak.2017 Pazartesi gününe kadar resmi ikamet adreslerinin bağlı olduğu Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına başvurmaları, daha sonra da gelir seviyesine göre belirlenmiş olan borçlarını peşin ödemek veya taksitlendirmek üzere 31 Ocak 2017 tarihinden önce de Kurumumuza başvurmaları gerekmektedir. Bazı vatandaşlarımızın 2012 yılı başından itibaren sağlık güvencesi olmaması nedeniyle gelir testi yaptırması gerekirken, sadece gelir testi yaptırmamış olmalarından kaynaklanan yüksek miktarda borçları olduğu da göz önüne alınarak, vatandaşlarımızın borcu olup olmadığı konusunda gerekli hassasiyeti göstermeleri, tedbirli olmaları, borçları var ise süreyi kaçırmamaları önemle ilan olunur.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

Genel Sağlı Sigortası hakkında bilgi amaçlı, soru cevap şeklinde hazırlanmış olan metin ekte gönderilmiştir.

GENEL SAĞLIK SİGORTASI YÖNÜNDEN 6736 SAYILI KANUNLA (GELİR TESTİNE MÜRACAAT HAKKI VE GSS PRİM BORÇLARINI YAPILANDIRMA) İLGİLİ SIKÇA SORULAN SORULAR 

GENEL SAĞLIK SİGORTASI NEDİR? ZORUNLU MUDUR, YOKSA İSTEĞE BAĞLI MIDIR?

01 Ocak 2012 tarihinden itibaren uygulanmaktadır. Genel Sağlık Sigortası ZORUNLUDUR İSTEĞE BAĞLI DEĞİLDİR. Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından kayıt ve işlemleri takip edilmektedir. Herhangi bir şekilde sağlık güvencesi bulunmayan vatandaşlarımız Genel Sağlık Sigortası kapsamında her türlü sağlık güvencesine sahip olmuştur. Ödenen primler sadece sağlık hizmetleri için alınmaktadır emeklilik primi değildir. 

GENEL SAĞLIK SİGORTASI KİMLERİ KAPSAMAKTADIR?

01.OCAK.2012 tarihinden itibaren Sigortalı ( işçi veya memur ) olarak çalışmayan, Bağ-Kur kaydı olmayan, emekliliği bulunmayan, başka ülkelerden sağlık yardımı hakkı bulunmayan, eşinden, anne babasından veya çocuğundan sağlık güvencesi olmayan,  yeşil kartı olmayan ayrıca çeşitli kanunlarla tanınan haklardan dolayı sağlık güvencesi olmayan Türkiye’de ikamet eden 18 yaşından büyük vatandaşlarımızı kapsamaktadır. 

GENEL SAĞLIK SİGORTASI İÇİN PRİM ÖDENMESİ GEREKİYOR MU?

Genel sağlık sigortası kapsamında Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından kayıt altına alınan vatandaşlarımıza GELİR TESTİ yaptırmaları için Kurumdan yazı gönderilmektedir. Bu yazıda BİR AY içerisinde GELİR TESTİ yaptırılması istenmektedir. SOSYAL YARDIMLAŞMA VE DAYANIŞMA VAKIFLARINDA yapılan gelir testi sonucuna göre prim miktarı belirlenmektedir. Burada en önemli olan konu SOSYAL GÜVENLİK KURUMUNDAN gelen ve yazının sağ üst köşesinde EK1 ibaresi olan yazı geldikten sonra en geç bir ay içerisinde gelir testi yaptırmaktır. Gelir testi sonucunda 4 farklı gelir seviyesi belirlenmekte, en alt gelir grubundan (c1) PRİM ALINMAMAKTADIR. Gelir seviyesine göre prim oranları 2016 yılı için aşağıda tabloda belirtilmiştir. 

(Gelir Testi Sonucu Tespit Edilen Kişi Başına Düşen Aylık Gelir Durumuna Göre)

01/01/2016 – 31/12/2016 Tarihleri Arası

Aylık Geliri 549 TL’den Az Olanlar

Aylık Geliri 549 TL’den 1.647 TL’ye Kadar Olanlar

Aylık Geliri 1.647 TL’den 3.294 TL’ye Kadar Olanlar

Aylık Geliri 3.294 TL’den Fazla Olanlar

0 (Primleri Devlet Tarafından Ödenir)

65,88 TL

197,64 TL

395,28 TL

 GELİR TESTİ YAPTIRMAZSAM VEYA YAPTIRMAK İSTEMEZ İSEM?

Sosyal Güvenlik Kurumundan gelir testi yaptırmanız için gelen yazıyı aldıktan sonra tebliğ tarihinden itibaren ( Muhtarlıklara tebliğ edilmişse bu tarih) en geç bir ay içerisinde gelir testi yaptırılmaz ise gelir seviyeniz en üst gelir grubu olarak kabul edilir ve tabloda görülen miktar üzerinden – aylık  395,28.TL – her ay Genel Sağlık Sigortası primi olarak borçlandırılırsınız. Bu yüzden gelir testi yaptırılması için gönderilmiş olan yazılara mutlaka riayet etmek gerekmektedir.

GENEL SAĞLIK SİGORTASINA BORCUM OLUP OLMADIĞINI NASIL ÖĞRENEBİLİRİM?

Yukarıda belirtilen, sağlık güvencesi olan gruplar içerisinde değilseniz, 01 Ocak 2012 tarihinden itibaren herhangi bir tarihte sağlık güvenceniz kapanmış ise mutlaka borcunuzun olup olmadığını öğrenmeniz gerekmektedir. E-Devlet üzerinden veya bizzat Sosyal Güvenlik İl veya Merkez (İlçe) Müdürlüklerinden borcunuz olup olmadığını öğrenebilirsiniz.

GENEL SAĞLIK SİGORTASI PRİM BORÇLARIMI YAPILANDIRMAK İÇİN HANGİ TARİHE KADAR BAŞVURUDA BULUNMAM GEREKİR?

Genel sağlık sigortası primi alacakları yönünden en geç 02/OCAK/2017 Pazartesi günü mesai bitimine kadar SOSYAL YARDIMLAŞMA VE DAYANIŞMA VAKIFLARINA gelir testi yaptırmak için  başvuruda bulunulması gerekmektedir. Bu tarihe kadar başvurularını yapan vatandaşlarımız 31 OCAK 2017 tarihinde kadar SOSYAL GÜVENLİK KURUMU MÜDÜRLÜKLERİNE başvurur ise hem çıkan sonuca göre borçlarını faizsiz olarak yapılandırabilecek, hem de gelir testi yaptırmadığı için bugüne kadar birikmiş olan ve en üst seviyeden borçlandırılan primleri yeni  gelir seviyesine göre güncellenecektir. 

BUGÜNE KADAR HİÇ GELİR TESTİ YAPTIRMADIM; GENEL SAĞLIK SİGORTASI PRİMİ BORÇLARIMI NASIL YAPILANDIRABİLİRİM ?

Genel sağlık sigortası tescili yapıldığı halde gelir testine hiç başvurmayan kişilerin,      02 OCAK 2017 TARİHİNE KADAR yerleşim yerinin bulunduğu yerdeki sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarına gelir testi için başvurmaları durumunda genel sağlık sigortası  tescilleri, gelir testi sonucuna göre tescil başlangıç tarihinden itibaren güncellenecek ve belirlenen gelir seviyesine göre primleri tahakkuk ettirilecektir. Önceden kesinleşmiş olan borçların yapılandırma hakkından faydalanabilmek için 31 OCAK 2017 ye kadar SOSYAL GÜVENLİK KURUMUNA başvurmak gerekmektedir.


YENİDEN YAPILANDIRMA BAŞVURUSUNU NEREYE YAPMAM GEREKİR ?

Genel sağlık sigortası prim alacakları için başvuru formu doldurulmak suretiyle elden veya posta yoluyla ikametgâhının bağlı bulunduğu sosyal güvenlik il müdürlüğüne/sosyal güvenlik merkezine başvurulması gerekmektedir.

Başvuruların posta yolu ile yapılması halinde, taahhütlü, iadeli taahhütlü, PTT Kargo (kapıdan kapıya teslim) ya da APS yolunun tercih edilmesi halinde, başvuru formunun postaya verildiği tarih Kuruma verildiği tarih olarak kabul edilecek, buna karşın adi posta yolunun tercih edilmiş olması halinde, başvuru formunun Kurum evrak kayıtlarına giriş tarihi Kuruma verildiği tarih olarak kabul edilecektir.


ÖDEMELER NE ŞEKİLDE OLACAKTIR ?

Borcunu yapılandırarak Genel sağlık sigortasından kaynaklanan alacak aslının tamamının 28 ŞUBAT 2017 tarihine kadar ödenmesi halinde veya 12 eşit taksitte ödenmesi halinde  bu alacaklar için herhangi bir faiz alınmayacaktır.

Taksitle ödeme yolu tercih edildiğinde özellikle 1. Ve 2. Taksitler mutlaka süresinde ödenecektir, 1. Veya 2. Taksitten birisi ödenmez veya eksik&geç ödenir ise yapılandırma hakkı kaybolacaktır.


BORÇLARIMI YAPILANDIRIRSAM SAĞLIK HİZMETLERİNDEN FAYDALANABİLİR MİYİM ?

Borçlarını yapılandırmak için başvuruda bulunan borçlular, yapılandırılan borçlarının ilk taksitini ödemeleri ve yapılandırmanın ihlal edilmemesi ayrıca yapılandırılan tarihten sonra ödeme vadesi geçmiş cari dönemden 60 günden fazla prim ve prime ilişkin borçlarının bulunmaması halinde sağlık hizmetlerinden yararlanmaya başlayacaklardır.


Bu haber 1109 kez okundu.

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
                                                   4 + 1 = ?

HAVA DURUMU

SEYDISEHIR

SON YORUMLAR

ANKETLER

SEYDİŞEHİR TV NİN ADI NE OLSUNSeydişehir Fm ve Haber Ajans © 2019| İzinsiz ve Kaynak gösterilmeden kullanılamaz

SEYDİŞEHİR FM