RaDYo Player Yükleniyor...
 PEYGAMBER EFENDİMİZİ ANMAK MI ANLAMAK MI?
Facebook'ta takip et.Twitter'da takip et. Abone Ol!
KENAN AKBAŞ
PEYGAMBER EFENDİMİZİ ANMAK MI ANLAMAK MI?
18.04.2016

Hz. Muhammet (s.a.v) Allah’ın (c.c) sevgili kulu yaratılmış bütün insanların her bakımdan en üstünü, en güzeli ve en şereflisidir. Allah (c.c) hiçbir şeyi yaratmadan önce peygamber efendimizin mübarek nurunu yaratmıştır. Peygamber efendimiz Hz. Muhammet Mustafa’nın (s.a.v) dünyayı şereflendireceği yaratılmış ilk insan olan Hz.Adem (as) zamanından belli idi. Allah (c.c) Hz.Adem’i (as) yarattığı vakit Hz.Adem (as) başını kaldırdığında arş-ı âlânın direklerinde Lâ ilahe illallah Muhammede’r Rasulullah yazısını görmüştür. Yüce Allah (c.c) bu imtihan dünyasını peygamber efendimizin yüzü suyu hürmetine yaratmıştır. Hz. Peygamber (s.a.v) miladi 571 yılı nisan ayının yirmisi, kameri aylardan Rebiulevvel ayının on ikinci gecesi pazartesi günü Mekke kentinde mütavazi bir evde dünyaya gelmiştir. Onun gelişi ile bütün âlem nurla kaplandı. Hz. Muhammet (s.a.v) sevgisi tüm müslüman âlemi için bitmeyen ve mahşere kadar da bitmeyecek olan tarifi imkânsız bir sevgidir. 

Kutlu doğum haftası münasebeti ile Peygamber efendimizin dünyaya gelişinin 1445’inci yılında onu anmak için dünyanın dört bir köşesinde çeşitli programlar düzenlenmektedir. Hayatı yaşayış biçimi ve hadisleri anlatılarak insanların bilgilenmesi sağlanmaktadır. Yalnız önemli olduğuna inandığım bir konuyuda sormadan geçemeyeceğim. Peygamber efendimizi (s.a.v) anmak mı yoksa anlamak mı gerekir? Bana göre bir insanı anmak bir anlık bir olaydır. Ama anlamak hayatımız boyunca onu örnek almaktır. Onun için Allah’ın (c.c) sevgili kulu olan efendimizi de anlamamız gerekir. Onun yaşayış biçimini kendimize örnek almalıyız. Yaptığı şeyleri yapmak yasakladığı şeylerden uzak durmak her müslümanın en önemli görevlerinden birtanesidir. Her insan dünyaya müslüman olarak gelir. Yaşamı boyunca insana yön veren anne, baba ve toplumun ahlaki yapısıdır. Bir insanın Allah’ını, Peygamber’ini, kitabını öğrenmesi için öncelikli görev anne ve babalara düşmektedir. Sadece Elhamdülillah müslümanım demekle iş bitmiyor.

Müslümanlığın gereği olan namaz, oruç, zekât ve hac gibi dini vecibelerimizide yerine getirmemiz gerekiyor. Eğer biz Müslümanlar yüce Allah’ın (c.c) kulu ve onun Peygamberinin ümmeti isek, ki öyleyiz bunları yerine getirmeliyiz ve gelecek nesillerede öğretmeliyiz. Her insan kendini düzeltirse yaşadığımız dünyada düzgün olur. Peygamber efendimiz (s.a.v) hayatı boyunca hep doğru olmuştur ve ümmetine de doğruluğu miras olarak bırakmıştır. Sadece onu anmak adına onun gibi yaşamaya gayret etmiyorsak anmamızında bir manası yoktur. Önemli olan onu anlamak ve anladığımız gibi yaşamaktır. Hayatta başarıya giden yol; Yüce Allah'ın(c.c), elçisi Hz. Muhammed (s.a.v) aracılığıyla öğrettigi yüksek ilahî ahlaka tutunarak cenneti kazanmaktir. Dolaysıyla Hz. Peygamberin (s.a.v) doğumunu hakkıyla kutlamanın yolu, hayatın akışını Hz. Peygamberin (s.a.v) öğrettigi yolda yeniden gözden geçirmektir.

Hz. Peygamberin yolu Kur'an-i Kerim'dir. Kuran ana hatlarıyla iman, ahlak, ibadet unsurlarından olusur. Bir insan müslümanım diyorsa bu unsurlar ışığında hayatını sürdürmelidir. Bu unsurlardan uzak olan bir insanın tek yoldaşı vardır oda şeytandır. Şeytanın pençesine kendini kaptırmış bir insan yaptığı hataların cezasını mutlaka çekecektir. Yaşadığımız hayatın nerede nasıl son bulacağına bizler karar veremeyiz, ama nasıl bir hayat seçeceğimize bizden başkasıda karar veremez. Yüce Allah (c.c) insanların nefislerine göre iyi ve kötü yolu yaratmıştır. İyi yoldan giden mükâfatını alacak, kötü yoldan gidende cezasını çekecektir. Müslüman bir insan peygamberine yakışır bir şekilde iyi yoldan gitmelidir. Kutlu doğum haftası münasebeti ile Peygamber efendimizin (s.a.v) dünyayı şereflendirdiği günü kutlayan, peygamberimizin hayatını anlatarak insanların onu anlamalarına vesile olan tüm kardeşlerimden Allah razı olsun. Rabbim bizleri kendisine layık bir kul, Rasulullah efendimize hayırlı bir ümmet eylesin. 


Bu yazı 5425 kez okundu.

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.

HAVA DURUMU

SEYDISEHIR

SON YORUMLAR

ANKETLER

SEYDİŞEHİR TV NİN ADI NE OLSUNSeydişehir Fm ve Haber Ajans © 2019| İzinsiz ve Kaynak gösterilmeden kullanılamaz

SEYDİŞEHİR FM