RaDYo Player Yükleniyor...
 RAHMET VE BEREKET AYI RAMAZAN
Facebook'ta takip et.Twitter'da takip et. Abone Ol!
KENAN AKBAŞ
RAHMET VE BEREKET AYI RAMAZAN
06.06.2016

Bir ananın uzaklarda olan yavrusunu senede bir defa görmek için hasretle saydığı gün gibi, tüm müslümanlar da senede bir defa gördükleri on bir ayın sultanı Ramazana, saydıkları günlerin bitmesiyle birlikte nihayet kavuştular.  Haziran ayının başında kapılarımızı sonuna kadar açtığımız rahmet ve bereket ayı Ramazan-ı şerifi 29 gün boyunca evlerimizde misafir edeceğiz. Bu misafir öyle bir misafir ki evlerimize huzur getiren, yüce Rabbimizin insanlara verdiği nimetlerin kıymetini bilmemize vesile olan, çoğu zaman yenik düştüğümüz nefsimize nasıl hâkim olmamız gerektiğini bizlere en iyi şekilde anlatan, her zaman başımızın üzerinde yeri olan bir misafirdir. Ramazan ayında tutulan oruç islam dininin beş şartından biri olduğu gibi mana olarakta ‘’bir şeyden uzak durmak, kişinin kendini tutması ve engellemesi” manalarına gelmektedir. Yani bu durum insanoğlunun en büyük düşmanı olan nefsine karşı galip gelmek için verdiği mücadeleyi kazanmak adına çok şeylerden vazgeçmesi anlamı taşımaktadır.

Oruç bizlerin doğru yolda ilerlemesini sağlar. Alêmlerin gerçek sahibi olan yüce Allah (c.c) Bakara suresi 185. Ayeti kerimesinde; “O Ramazan ayı ki, insanlar için hidayet rehberi, doğru yolu gösterici, hak ile batılı birbirinden ayıran açık delilleri bulunan Kur'an o ayda indirilmiştir. Kim bu aya ulaşırsa oruç tutsun” buyurmuştur. Ayeti kerimede Rabbimizin kullarına verdiği mesaj gayet açık ey kullarım emrime uyun ve oruç tutun diyor. Ama Rabbinin emrini yerine getirmeyen öyle çok insan var ki etrafımızda. Kimi içtiği sigarayı bahane eder, kimide açlığı ve susuzluğu gerekçe göstererek oruç tutmamayı tercih eder. Peki neden? On bir ay boyunca bizlere çeşit çeşit, sayısız nimetler veren Rabbimiz insanların her istediğini yerine getirirken biz kullar neden Rabbimizin istediğini yerine getirmekten aciz bir tavır ortaya koyarız? Sağlığımız yerinde olduğu halde oruç tutmaktan kaçınan insanlar bu dünyada yaptıklarımızın hesaba çekileceği bir mahşeri alêmin olduğunu bilmezler midir ki?

Aslında bilirlerde ölümün bir gün kendilerine de geleceğini hiç hesap etmezler. Daha yaşım genç namazı sonra kılar, orucu sonra tutarım diyerek ancak kendilerini kandırırlar. Eskiden oruç tutanlara karşı tutmayanların bir saygısı vardı. Oruç tutmayanlar oruç tutan insanların canları çekmesin diye sokak ortasında yiyip içmezler, toplum adabına uygun hareket ederek kimsenin görmeyeceği yerlerde gizlice yiyip içmeyi tercih ederlerdi. Son yıllarda ise durum maalesef eskinin oruç tutma adabından çok uzaklaşmış durumda. Caddelere ve sokaklara bir çıkın görün gelecek nesillerin halini. Bırakın oruç tutan insana saygı göstermeyi, oruç tutana nisbet yapar gibi bir şeyler yiyip içenlerle dolmuş taşmış etrafımız. Ondan sonra Elhamdülillah Müslümanım diyeceksin sonrada her Müslümanın üzerine farz olan bir görevi yerine getirmekten de aciz olacaksın. Bu özde değil sözde bir Müslümanlıktan başka bir şey değildir. Rahmet ve bereket ayı Ramazan da her zaman bir hayır vardır. Fakirleri düşünmek, insanlara hoşgörüyle yaklaşmak, kötü alışkanlıklardan uzak durmak, tüm bunların hepsi hayra alamet olan şeylerdir.

Şu üç günlük dünyada Rabbimizin biz kullarına vermiş olduğu güzel nimetlere hasret olan, çeşitli tatlardaki nimetleri hiç görmeyen ve yemeyen birçok Müslüman kardeşimiz var. Bir tarafta yemek bulamayan insanlar, diğer tarafta da annesinin pişirdiği yemeği beğenmeyenler. Ne kadar garip bir durum değil mi? Dünyanın birçok bölgesinde bir lokma ekmeği bulamayan kardeşlerimizi gerçekten düşünmüş olsaydık, bırakın sahip olduğumuz nimetleri beğenmemeyi, azıcık bir kısmını bile israf etmekten kaçınırdık. Onun için elimizdeki nimetlerin kıymetini bilelim ve biz insanlara sayısız rızık veren Rabbimize her zaman hamd edelim. Bu haftaki yazımı kısa bir dua ile noktalamak istiyorum; Yüce Allah (c.c) rahmetini ve bereketini bu mübarek ayın yüzü suyu hürmetine üzerinde yaşadığımız dünyadan eksik etmesin. Akıldan uzak yanlış yola sapmış kullarının doğru yolu bulmalarını, her şeyin en iyisi sadece kendim için değil tüm müslümanlar için diyen toplumların oluşmasını, insanların birbirine sevgi ve saygı göstermesini, bizlerin bu dünyada ve ahirette iyiliklerle ve güzellerle müşerref olmasını nasip etsin. Ramazan-ı Şerifiniz mübarek olsun.                                                                                     


Bu yazı 5614 kez okundu.

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.

HAVA DURUMU

SEYDISEHIR

SON YORUMLAR

ANKETLER

SEYDİŞEHİR TV NİN ADI NE OLSUNSeydişehir Fm ve Haber Ajans © 2019| İzinsiz ve Kaynak gösterilmeden kullanılamaz

SEYDİŞEHİR FM