RaDYo Player Yükleniyor...
 DESTANIN YAZILDIĞI YER ÇANAKKALE
Facebook'ta takip et.Twitter'da takip et. Abone Ol!
KENAN AKBAŞ
DESTANIN YAZILDIĞI YER ÇANAKKALE
20.03.2017

Adına türkülerin yakıldığı, gencecik delikanlıların gidip de dönmek için değil, ölmek için anasından, babasından, yavuklusundan ayrıldığı, kuru ekmek ve üzüm hoşafıyla karınlarını doyuran Mehmetlerin canla başla çatışarak düşmanı bozguna uğrattığı, şairlerin savaşın kahramanlarını şiirlerde anlattığı, şeref ve şanla dolu destanın yazıldığı yerin adıdır Çanakkale. Türk ulusunun gurur kaynağı olan bu şanlı destanın 102. yıldönümünde şehitlerimizi bir kez daha saygılıyla ve rahmetle anıyoruz. Çanakkale’yi ilk defa 1999 yılında eğitim ve öğretim gördüğüm Seydişehir Teknik ve Endüstri meslek lisesinin düzenlemiş olduğu ve benimde kameramanlığını yaptığım gezi sayesinde görmüştüm. Omuzumda kamera şuanda adını hatırlayamadığım rehberin öğrenci arkadaşlarıma anlattıkları karşısında heyecanlanmamak mümkün değildi. Tarih kitaplarından okuduğumuz Atatürk’ün kalbine çarpan şarapnel parçasına rağmen annesi Zübeyde hanımın hediye ettiği köstekli saat sayesinde hayatta kaldığı yeri bizzat savaşın yaşandığı topraklarda görmek ayrı bir hüzün kattı geziye katılan öğretmen ve öğrencilere. 

Bizlere rehber olarak bilgiler veren asker emeklisi kişinin Çanakkale ile ilgili yazdığı kitapları da vardı. Kendisinin gezi heyetinde bulunanlara hediye ettiği kitap, Çanakkale savaşının yaşandığı bölgede kahraman askerlerin tüm zorluklara rağmen gösterdikleri başarıları anlatan güzel bir eserdi. Gezimiz esnasında daha yirmi yaşlarında Seydişehir’li şehitlerimizin mezarlarını gördüğümüz anda gezi heyetinin gözünden yaşlar akmaya başlamıştı. Küçük mezar taşlarında yazan Hafız Mehmet Hüseyin  Seydişehir Arıburnu Muharebesi, Hasan Mustafa  Seydişehir Meydan Harbi, Hüseyin Ömer  Seydişehir-Merkez-Boyalı, İbrahim Abdullah  Seydişehir-Merkez-Taşağıl Kehal Yeri gibi isimler 337 şehidimizden sadece bir kaçının ismiydi.  Adeta gururu ve hüznü bir arada yaşıyorduk. Gezide şahit olduğum diğer bir hususta savaşın üzerinden yıllar geçmesine rağmen birçok bölgede toprağı azda olsa eşelediğimiz zaman şehitlerimizin kemiklerini görmek mümkündü. Aradan geçen bunca yıla rağmen toprakta hala kan kokusu vardı. Birçoğumuz sohbet esnasında veya konuşmacı olarak katıldığımız bir programda bu topraklar kolay kazanılmadı sözünü mutlaka söylemişizdir.

Söylenen söz son derece doğru bir sözdür. Bu toprakları kazanmak için yüzbinlerce şehit verdik. O zamanın gençlerinin aklında sadece vatan vardı. Vatan için her şeyden vazgeçerek şehit olmak vardı. Seyyid onbaşıyı tarih kitabı okuyup da bilmeyeniniz yoktur. Kahraman Seyyid onbaşının görevli olduğu 18 Mart Deniz Savaşı sırasında, Rumeli Mecidiye Tabyasında ayakta kalabilen tek bir top vardı. Onun da mermi kaldıran vinci bozulmuştu. Seyyid Onbaşının dudaklarından dökülen ‘’ulu ve yüce Allah’tan başka hiçbir güç ve kuvvet yoktur’’ sözleriyle 215 okkalık mermiyi üç kez kaldırarak namlunun ucuna sürdü. Bu kahramanlığı ile Ocean gemisi büyük bir yara almıştı. İşte bizler yüreğindeki iman gücüyle yüzlerce kiloluk top mermisini kaldırarak büyük kahramanlık örneği gösteren Seyyid’lerin torunlarıyız. Dedelerimiz nasıl önce vatan dedilerse günümüz gençliğinin de öncelikle düşüncesi vatan olmalıdır. Çünkü vatansız bir millet olamayacağı gibi milletsizde bir vatanın olması mümkün değildir. 

Onun için sahip olduğumuz değerlerin kıymetini çok iyi bilmeliyiz. Sahip olamadığımız değerleri kayıp ettiğimiz zaman duyduğumuz pişmanlığın kimseye faydası yoktur. Çanakkale savaşı günümüze kadar konuşulan ve ömür boyu da konuşulmaya devam edecek olan en büyük kahramanlık destanlarından biridir. Büyük destanın yazıldığı yer olan Çanakkale kahraman askerlerimizin yedikleri kuru ekmeğe, içtikleri üzüm hoşafına şükür edercesine Allah Allah naraları ile düşmanın üzerine korkusuzca giderek denize döktükleri yerdir. Mehmet Akif Ersoy’un ‘’Bir hilal uğrana ya Rab ne güneşler batıyor diyerek şiirlerinde anlattığı kahraman şehitlerimize Allah’tan rahmet geride bıraktıklarına sabırlar diliyorum. Gözünüz arkada kalmasın kahramanlar sizler Allah’a vatanda Türk milletine emanettir.


Bu yazı 4487 kez okundu.

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.

HAVA DURUMU

SEYDISEHIR

SON YORUMLAR

ANKETLER

SEYDİŞEHİR TV NİN ADI NE OLSUNSeydişehir Fm ve Haber Ajans © 2019| İzinsiz ve Kaynak gösterilmeden kullanılamaz

SEYDİŞEHİR FM