RaDYo Player Yükleniyor...
 MİLLETTEN YENİ SİSTEME ONAY
Facebook'ta takip et.Twitter'da takip et. Abone Ol!
KENAN AKBAŞ
MİLLETTEN YENİ SİSTEME ONAY
17.04.2017

Türk halkı geleceği açısından büyük öneme sahip olan Cumhurbaşkanlığı Hükümet sistemine yüzde 51,34 oy oranıyla evet dedi. Alınan sonuçla Türk halkı istikbali ve istikrarı açısından çok önemli bir karara da sandıkta imza atmış oldu. Bazı Avrupa ülkelerinin açık bir şekilde yürüttüğü hayır kampanyasını da göz önüne alacak olursak ortaya çıkan sonuç hiç de küçümsenecek bir sonuç değildir. Gönül isterdi ki sandıktan çıkan evet oranı daha fazla olsun ama milletin takdiri bu şekilde oldu ve bu sonuca da herkes saygı duymak zorundadır. Türkiye referandum sürecinde adeta yedi düvele karşı mücadele verdi. Bu mücadelenin sonucunda kazanan millet oldu. Millet Türkiye’yi yok etmek için her türlü kirli oyuna başvuranlara sandıkta dur dedi. Elde edilen bu zafer Türkiye’nin Avrupa’ya karşı elde ettiği bir zaferdir. Zaferin mimarı da evetcisiyle, hayırcısıyla 80 milyon Türk insanıdır. Millet geleceğine sahip çıkarak Avrupa’ya en güzel cevabı sandıkta vererek ayağını denk al demiştir.

Artık aylarca konuştuğumuz, tartıştığımız referandum süreci geride kaldı. Bundan sonra herkes işine gücüne bakmalı ve ülkemizin yok olması için mücadele edenlere karşı tıpkı 15 Temmuz’da olduğu gibi bundan sonra da birlik ve beraberliğini sürdürmelidir. Her ne kadar halk oylamasında sandıktan evet çıksa da yenilen pehlivan güreşe doymaz misali Türkiye’nin hızla büyümesinden ve gelişmesinden rahatsız olanlar üstümüze gelmeye, sabrımızı zorlamaya devam edeceklerdir. Onun için dikkati ve tedbiri asla elden bırakmamamız gerekmektedir. Çok iyi biliyoruz ama ben yine de bir kez daha hatırlatmakta fayda görüyorum. Bizim vatanını, bayrağını sözde değil, özde seven insanlardan başka dostumuz yok. Hal böyle olunca da birbirimize sahip çıkmaya ve el ele vererek içerdeki ve dışardaki düşmanlarımıza karşı birlikte mücadele etmekten başka bir çıkar yolumuz yoktur.

Gelelim referandum sonuçlarına… 81 vilayetinin 48’inde evet oyları fazla çıkarken 33’üncü ise hayır oyları önde çıktı. AK Partinin 2014 yerel seçimlerinde kazandığı 21 büyükşehir belediyesinden Kayseri, Gaziantep, Konya, Samsun, Ordu başta olmak üzere 13 büyükşehir 'evet' derken geriye kalan 8 büyükşehirde hayır dedi. Özellikle burada Ankara ve İstanbul’a bakmakta fayda vardır. AK Partinin adeta kalesi olarak nitelendirilen bu iki büyükşehirde yaşayan halkın çoğunluğu Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemine hayır dedi. Ankara’da yüzde 51,14 hayır, yüzde 48,85 evet, İstanbul’da ise yüzde 51,35 hayır, yüzde 48,64 evet çıktı. Oranlara bakacak olursak birbirine çok yakın olduğu açık bir şekilde görülmektedir. Hal böyle olunca da başta Cumhurbaşkanı Erdoğan olmak üzere AK Parti yöneticilerinin sandıktan çıkan sonucu iyi analiz etmeleri ve ona göre acilen tedbir almalarında fayda vardır. Yoksa son pişmanlığın AK Partiye hiçbir getirisi olmaz, aksine çok fazla götürüsü olur. AK Partinin yeni süreçte kendini çok iyi bir şekilde sınava çekmesi gerekmektedir. Dava adamı olanlarla, partiyi kullanarak ihale peşinde koşanları biran evvel ayırt etmesi ve ona göre tedbirini alması gerektiğini düşünüyorum.

Konya cephesine bakacak olursak… Konya yeni sisteme ezici bir üstünlükle evet dedi. Konya’da evet oyları yüzde 72,87 çıkarken hayır oyları yüzde 27,12 de kaldı. Konya’nın 31 ilçesinin hepsinde evet önde çıktı. Seydişehir’de referandum sonuçlarına göre sandıktan 24,463 evet, 16,799 hayır çıktı. Seydişehir halkının yüzde 59,29’u yeni sisteme onay verirken yüzde 40,71’de bu sisteme karşı olduğunu söyledi. Millet hür iradesiyle sandığa giderek Türkiye açısından büyük önem arz eden yeni sistemle ilgili kararını artık verdi. Bundan sonra yapılacak olan çalışmalarla ülkemizin yeni sistemle tanışacağı 2019 yılına kadar gerekli düzenlemeler yapılacaktır. İnanıyorum ki Cumhurbaşkanlığı Hükümet sistemi modeliyle Türkiye önüne koyduğu hedeflere daha rahat ve daha hızlı bir şekilde ulaşacaktır. Onun için bundan sonraki süreç nasıl işleyecek bunu zamanla hep birlikte göreceğiz. Sözün özü yazının sonu şudur ki; Görelim, bakalım Mevlam neyler, neylerse güzel eyler. Türkiye’nin yeni sistemi ülkemize, milletimize ve tüm İslam âlemine hayırlı ve uğurlu olsun inşallah.

                                                                                                                         Kenan AKBAŞ / 17.04.2017


Bu yazı 4298 kez okundu.

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.

HAVA DURUMU

SEYDISEHIR

SON YORUMLAR

ANKETLER

SEYDİŞEHİR TV NİN ADI NE OLSUNSeydişehir Fm ve Haber Ajans © 2019| İzinsiz ve Kaynak gösterilmeden kullanılamaz

SEYDİŞEHİR FM