RaDYo Player Yükleniyor...
 HAYDİ BİSMİLLAH
Facebook'ta takip et.Twitter'da takip et. Abone Ol!
KENAN AKBAŞ
HAYDİ BİSMİLLAH
28.09.2015

Bismillâhirrahmanirrahim günlük konuşmalarımızda sıkça kullandığımız dini ifadelerden bir tanesidir. Türkçe anlamı ‘’Esirgeyen ve bağışlayan Allah’ın adıyla başlamak’’ anlamına gelir. Kısaca besmele de denir. Besmelenin de kısaltılmış şekli Bismillah’tır.  Ne güzel bir şeydir değil mi Allah’ın adıyla ve ondan yardım dileyerek başlamak bir işe. Birileri bir işe Bismillah diye başlarken nedense birileri de bundan rahatsız oluyor. Neden rahatsız olduklarını da bir türlü anlamış değilim. Onların anlattığına göre dini siyasete alet ediyorlarmış. O zaman günlük hayatta bir esnaf, dükkânını açarken Bismillah dediği zaman dini bu defa ekmek teknesinde bulunan malzemelere mi alet etmiş oluyor? Saçmaladığımın farkındayım. Ama ne yapayım birilerinin saçmalamalarına da ancak böyle saçma bir cevap verilebilir diye düşünüyorum. 

Zaten bunlar geçmişte başı kapalı kardeşlerimizin başındaki örtüden de rahatsız olmamışlar mıydı? Yıllarca bu ülkeyi başörtüsü meselesiyle oyalayanlarda bunlar değil miydi? Neymiş efendim başörtüsü gericilikmiş. Başörtüsü serbest olursa ülke geriye gidermiş. Şeriatle yönetilirmiş. Tüm bunların hepsini birileri fazla değil bundan tam 15 yıl evvel söylüyordu. Bugün geldiğimiz durum itibariyle bunların zamanında korktuğu başörtüsü şimdi her yerde serbest oldu. Ne oldu ülke geriledi mi? Şeriat geldi mi? Yooo hiç bir şeyde olmadı. Aksine daha da iyi oldu. İnsanlar istediği gibi giyinmeye başladı. Ülke daha çok kalkınmaya başladı. Boşamaydı yani yapılan bunca yaygara? Demek ki boşaymış. Başörtüsünü öcü gibi görenler yıllarca bu ülkenin kaderiyle oynadılar. Başörtülüler ağladıkça, onlar güldüler. Fakat onların bir hesabı varsa yüce Allah’ında bir hesabının olduğunu unuttular. Bir yiğit çıktı meydana tüm bu yapılan zulümlere dur dedi ve başörtüsü zulmüne çanak tutanlara da hadlerini bildirdi. 

Allah’tan korkmaz, kuldan utanmazlar her zaman olduğu gibi yine sahnedeler. Bu defa Bismillah’tan rahatsız olmuşlar. Onlar istiyor ki kendileri demedikleri için kimse de Allah demesin. Yahu nedir sizin derdiniz böyle Allah diyenlerle? Niye bu kadar rahatsız oluyorsunuz? Siz isteseniz de istemeseniz de Allah’ın kelamını zikrederek hayatlarını sürdürenler Bismillah demeye devam edecekler. Bırakın herkes hayatını inandığı gibi yaşasın ve inandığı gibi bir dille insanlara hitap etsin. Öyle Haydi Bismillah dediler diyerek birilerini bir yerlere şikâyet ederek amacınıza ulaşacağınızı sanıyorsanız yanılıyorsunuz. Sizde çıkın inandığınız şey neyse o şekilde bir şeyler söyleyin. Şayet Haydi Bismillah diyenler sizin söylediklerinizden rahatsız oluyorlarsa işte sizde gerekeni o zaman yapın. Böyle bir durumda size de hiç kimsenin bir şey demeye hakkı da yoktur. 

Şunu çok iyi bilesiniz ki eskiden oynadığınız oyunlar bu vakitten sonra bu millete sökmez artık. Ya kardeşim insanların dini inançlarıyla uğraşmayı bırakın da işinize gücünüze bakın. Yüzde 99’u Müslüman olan bir ülkede insanların yüreğinden Allah sevgisini atamazsınız. Siz her zaman yerinizde sayarsınız da Allah diyenler asla yolda kalmazlar. Siz istediğiniz kadar engel olmanın yoluna gidin, gittiğiniz yol düzgün yol olmadığı için her seferinde başarısız olmaya mahkûmsunuzdur. Ha belki şimdi şikâyet sonucu kazanmış gibi görünseniz de, gerçek olan Hatice değil neticedir. Önemli olan siz neticeye bakın. 1 Kasımda fikrini söyleyecek olan millet şu anda her şeyi izliyor. Kim ne yapıyor bir bir kayıt ediyor. Kimin haklı, kimin haksız olduğu sorusunun cevabını vakti geldiği zaman Haydi Bismillah diyerek vereceklerdir. Yanlış anlamayın Bismillah’ı size nispet olsun diye söylemeyecekler. Müslüman oldukları ve her şeyin hayırlısını yüce Allah’ın verdiğine inandıkları için söyleyeceklerdir. Onlar Bismillah diyerek başladıkları işe Allah’ın adıyla başlayacaklar takdiri âlemlerin Rabbi olan Allah’a bırakacaklardır.

                                                                                                     Kenan AKBAŞ / 28.09.2015          


Bu yazı 6510 kez okundu.

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.

HAVA DURUMU

SEYDISEHIR

SON YORUMLAR

ANKETLER

SEYDİŞEHİR TV NİN ADI NE OLSUNSeydişehir Fm ve Haber Ajans © 2019| İzinsiz ve Kaynak gösterilmeden kullanılamaz

SEYDİŞEHİR FM