Mesleki Eğitim Merkezi Dikilitaş Köyünde Çıraklık Eğitiminin Tanıtımını yaptı

Mesleki Eğitim Merkezi Dikilitaş Köyünde Çıraklık Eğitiminin Tanıtımını yaptı

Mesleki Eğitim Merkezi Dikilitaş Köyünde Çıraklık Eğitiminin Tanıtımını yaptı haberinin gerçek görüntüsü.

Yazdır

2017-05-18 14:29

Seydişehir Mesleki Eğitim Merkezi İlçemize bağlı Dikilitaş  Ortaokulu  yönetici ,öğretmen ve öğrencilerine Çıraklık Eğitimin tanıtımını yaptı. Merkez Müdürü Erdem ŞİRİN ,Güzellik ve Saç Bakım öğretmeni İlker YAZICI ve on kişilik bir öğrenci grubu ile  okulda meslek tanıtımı yapıldı. Sosyal sorumluluk Proje kapsamında ilkokul ve ortaokul öğrencilerinin tamamına yakınına kuaförlük hizmeti verildi. Bayan Kuaförlük dalında altı öğrenci ile  okulun spor salonunda yaklaşık  ilkokul ve ortaokul elli kız  öğrencilerinin saç bakımı yapıldı. Erkek Berberliği dalında üç öğrenci ve bir kalfa ile okulun bahçesinde altmış öğrencinin saç kesimi ve bakımı yapıldı.

Dikilitaş ortaokul Müdürü Fatih ORUÇ  “Öğrencilere yapılan tanıtım ve özellikle Sosyal proje kapsamında erkek kız tüm öğrencilerimizin  saç bakımı yapıldı. Köyümüzde berber ve kuaför yok. Çocuklarımız ilçe merkezine uzak olması sebebi ile gidip gelmede sıkıntılar yaşıyordu. Mesleki Eğitim Merkezinin bu projesi ile öğrencilerimizin saç bakım hizmeti yapıldı. Çocuklarımız yüzleri güldü. İnşallah bu her yıl yapılır. Çıraklık Eğitimin ne kadar önemli olduğu anlaşılmıştır. “dedi

 İlkokul Müdürü Mehmet ŞİMŞEK ‘de “Mesleki Eğitim Merkezi Müdürü  ,Öğretmen ve öğrencilerine teşekkür ederim. Kız , erkek tüm öğrencilerimizin yüzlerini  güldürdünüz .Öğretmenlerimiz , velilerimiz  bu yapılan hizmetten çok memnun kaldılar. İnşallah böyle projelerin devamını bekleriz. Bu hizmeti yapan Kuaförlük bölümü öğrencilerini eline koluna yüreğine sağlık. Geleceğin  ustalarına çok teşekkür ederim. “dedi.

Merkez Müdürü Erdem ŞİRİN “Çocuklarımıza Mesleki Eğitim  ve Çıraklık Eğitimin tanıtımını yaptık. Çıraklık Eğitimde reform sayılacak değişiklik oldu.6764 sayılı kanunla 12 yıl olan  Zorunlu ortaöğretim kapsamına  dahil olduk. Ortaokulu  bitiren öğrencilerimiz TEOG sonuçlarına göre okulumuz tercih edebilecek. 11.sınıf sonunda kalfalık ,12.sınıf sonunda ustalık belgesi alacak. İsterse bu süreçte Kültür derslerini açık liseden sınavlara girerek bir iki yıl içerisinde meslek Lisesi mezunu olup üniversiteye gidebilecek. Yeni değişiklikle  Devletimiz çırak çalıştıran işletmelerimize her öğrenci için aylık 255 ₺ devlet destek vermektedir. Dört yıl boyunca çırak çalıştıran işletmelere bugünkü rakamlara göre  yaklaşık toplamda  12.200 ₺ ödeme yapılacak. İşletmelerimizde  Çırakları ,ahilik kültürü bölgenin ihtiyacına göre çekirdekten ,  memleketin ihtiyacı olan sanatkârları yetiştirecek. Yok olmak üzere olan meslekler yaşayacak.dedi.

MEM Müdürü  Erdem ŞİRİN “Sosyal Proje kapsamında Dikilitaş ilkokul ve ortaokul tüm öğrencilerimizin isteklerini yerine getirdik. Çocuklarımızın yüzlerini güldürdük. Sabah saat 09:30 dan 15:00 kadar kuaförlük bölümü öğrencilerimiz hiç durmadan kesintisiz saç kesimi ve   bakımı  yaptılar. Örnek oldular. Şefkatle tüm öğrencileri kucakladılar. Çikolata ikram edip küçük öğrencilere top hediye ettiler. Hizmeti alanın da vereninde yüzleri güldü. Kuaförlük bölümü öğretmenim ve geleceğin ustaları ve sanatkârı olacak öğrencilerime huzurunuzda çok teşekkür ederim. İnşallah bu tip Sosyal Projeleri yapmaya devam edeceğiz. Bu kapsamda Çıraklık Eğitimine özel bir  önem ve destek  veren  İlçemiz Kaymakamı Aydın ERDOĞAN  beye  ,her zaman bizlerin yanında olan , destek veren ,  araç tahsis eden sayın ilçe Milli Eğitim Müdürü Tahir KİBAR  beye de teşekkür ederim.”dedi.