Alkol ve Uyuşturucu Madde Bağımlıları için program
Facebook'ta takip et.Twitter'da takip et. Abone Ol!
Alkol ve Uyuşturucu Madde Bağımlıları için program
Sağlık
2018-10-05 10:13

Alkol ve Uyuşturucu Madde Bağımlıları için program

Seydişehir Devlet Hastanesinin organize ettiği etkinlik Şaban Cengiz Kültür Merkezinde yapıldı.
Açılış konuşmasını yapan Hastahane Başhekim yardımcısı Yunus Açıkgöz "Seydişehir Devlet hastanesi olarak,  hastanede hastalara sağlık hizmeti sunmamızın yanında, sosyal hayatta da  üzerimize düşen sorumluluğu yerine getirmek adına topluma faydalı olacak çeşitli etkinlikler gerçekleştiriyoruz ve gerçekleştirmeye devam edeceğiz. Geçtiğimiz mart ayında 500 fidan dikimi gerçekleştirmemizin yanında, sık sık kan bağışı kampanyası düzenliyoruz. Önümüzdeki günlerde organ bağışı için stand kurmayı amaçlıyoruz. Köy okullarına sık sık gidip el hijyeni eğitimi vermeyi düşünüyoruz. Başlangıç olarak baktığımız buna benzer programlarla üzerimize düşeni yapmaya devam edeceğiz.'' Dedi.

Sosyal Rehabilitasyon Derneği  (Rehader) den alanında uzman gönüllü olarak gelen Bağımlılık psikolojisi Uzmanı Muhammet Arıkan Ağustos 2013 yılında Konya’da kurulan derneklerinin Amatem (Alkol ve Uyuşturucu Madde Bağımlıları Tedavi ve Araştırma Merkezi)  sonrası madde bağımlılarının rehabilitasyonuna destek olmak için gönüllü olduklarını ve bu yola hiç başlamadan insanları uyarmayı ve kurtarmayı kendilerine misyon edindiklerini söyledi.
Arıkan; salonda bulunan özellikle öğrencilerle ikili ve çoğul olarak katılımlarını sağlayarak eğlenceli bir şekilde uyuşturucunun yapacağı zararlı etkileri neden insanların uyuşturucu ihtiyacını neden hissettiğini bilgiler ışığında anlattı.
Arıkan Uyuşturucu hakkında detaylı bilgiler verirken zaman zaman da öğrencileri sahneye aldı. Anlattığı konuları salondan birkaç öğrenciye anlattırarak pekiştirmelerini sağladı. Uyuşturucuya Hayır deyiniz diyerek sözlerini noktaladı.

Rehader başkanı Erkan Aslan ise; Anlatacaklarının ve aktaracaklarının maalesef güzel şeyler olmayacağını anlattıklarını yaşamda kendilerine örnek alırlarsa güzel bir hayat yaşayacaklarını belirtti. Konya’nın son 15 yılda din ve ibadet ile ön planda iken nasıl tuzaklarla uyuşturucu ile anılan bir yerleşim yerlerinin arasına girdiğinden, tarihsel örnekleri ile anlattı.
Aslan ayrıca  ülkemizde uyuşturucu tedavilerinin sadece yüzde 6-7 civarında başarı sağladığını bizlere başvuran her yüz kişiden doksandan fazlası uyuşturucu illetine geri dönüyor bu yüzden bunu merak dahi etmeyin elinizi verseniz kolunuzu kurtaramazsınız. Bugün ülkemizde bir çok yuvanın bu yüzden yıkıldığını belirten Aslan Uyuşurucu yüzünden annesinden bağımlı olarak doğan bir çok çocuğumuz uyuşturucu krizine girdiği bu günlerde kendimize dikkat etmeliyiz ve Bir kereden bir şey olmaz sözüne inanmamalıyız Bir kereden çok şey olur dedi.
Devlet ile Vatandaşlar arasında köprü vazifesi üstlendiklerini Belirten Aslan madde bağımlılığı elle gösterilecek ailelerin çocuklarını bile torbacı yapabilecek kadar alçaltır. Her hafta salı günü kendimize ait binada toplantılar yapıp gençlerimizi bu illetten nasıl kurtarabiliriz sorusunu kendimize soruyoruz Gençler buna hiç bulaşmayın dedi.

Programa; Seydişehir Belediye Başkanı ; Mehmet Tutal, Seydişehir Garnizon komutanlığı personelleri, İlçe Emniyet müdürlüğü personelleri, Jandarma ekipleri, hastane idarecileri ve Saliha Mehmet Ulaşan Mesleki ve Anadolu Teknik lisesi öğrenci ve öğretmenleri katıldı.


Bu haber 2207 kez okundu.

HAVA DURUMU

SEYDISEHIR

SON YORUMLARSeydişehir Fm ve Haber Ajans YAYLALI MEDYA© 2022| İzinsiz ve Kaynak gösterilmeden kullanılamaz

SEYDİŞEHİR FM