ESNAF VE SANATKARLAR ODASINDAN CORONAVİRÜS İLE İLGİLİ AÇIKLAMA
Facebook'ta takip et.Twitter'da takip et. Abone Ol!
ESNAF VE SANATKARLAR ODASINDAN CORONAVİRÜS İLE İLGİLİ AÇIKLAMA
Sağlık
2020-03-20 09:57

ESNAF VE SANATKARLAR ODASINDAN CORONAVİRÜS İLE İLGİLİ AÇIKLAMA

         Seydişehir Esnaf ve Sanatkârlar Odası tarafından, Coronavirüs ile ilgili gelişmeler değerlendirildi. Açıklama oda başkanı İBRAHİM Aypar tarafından yapıldı;

      Oda Yönetim Kurulu olarak, Coronavirüs salgının dünyada yayılmaya başladığı andan itibaren, öncelikle ülkemize giriş çıkışların olağan üstü kontrol altında tutularak potansiyel hasta olanlar için karantinalar uygulanması ve Sağlık Bakanlığımızın çalışmalarını takdirle karşılamaktayız. Son günlerde ülkemizde de olayın rastlanır olması hem üzücü ve hem de dikkatli olmamızı gerektiğini göstermektedir.                       

     16.03.2020 tarihinde, Valilik tarafından gönderilen genelge ile, ilçemizde salgın hastalığın bertarafı için, ilçe kurumlarımızla birlikte koordineli olarak yoğun mücadele içerisine girdik. Sosyal ve ticari yaşamı olumsuz yönden etkileyen Coronavirüs salgını, tüm dünyanın zihnini meşgul etmeye devam ediyor. Oda olarak bu süreci Devletimiz, Üyelerimiz ve Vatandaşlarımızla birlikte dayanışma halinde çözeceğimizi umut ediyoruz. Allah bu tür felaketleri ulusumuza bir daha yaşatmasın bu sıkıntıdan da biran evvel kurtarsın.

       Coronavirüs salgının, öncelikle kendi elinin emeği ile geçinen Esnaf ve Sanatkârımızın şimdiden ticari hayatına olumsuz etkiler göstermiştir. İleri aşamada maalesef, daha da büyük ticari problemlerle karşılaşacağımızı düşünüyoruz. Bu sebeple yönetim kurulumuz ve üyelerimizle yaptığımız istişareler neticesinde, başta üst kuruluşlarımız, ilgili bakanlıklar ve Esnaf Genel müdürlüğüne ekonomik sorunlarımız ile alakalı raporlarımızı hazırlayıp gönderdik.

       Hazırlamış olduğumuz raporlardaki yer alan bazı isteklerimiz ve yapılması gerekenleri şu şekilde anlamak mümkündür.

    *  Kapalı tutulan işyerlerine, özellikle insanların yoğunlukla bir arada alışveriş yaptıkları mekânlardan, AVM ler de dâhil edilebilir. Çünkü insan temasının çok fazla olduğu alanlardır.

    * Pastaneler için ürünlerinin sadece alışverişin yapılması sağlanıp, işletme içinde sunum yapılmaması sağlanmalıdır. Bu insanların tek noktada gruplaşmamasını sağlayacaktır.

     *  Bazı Esnaf çay ocaklarında yer alan, masa ve sandalyeler kaldırılıp, sadece açık olan esnafa çay vermesi sağlanmalıdır.

     *  Sıkıntılı geçecek bu dönemde Esnaf ve Sanatkârın çoğunluğu kapalı olacağından, Bağ kur SSK primleri, Nisan ayında ödenmesi gereken oda aidatları, işyerlerine ait mayıs ayında ödenen emlak ve ilan reklam vergileri ile bilumum ödenmesi gereken vergi ve harçların ertelenmesi hususunda ilgili Bakanlıklarla ortak çalışma yapılması,

    *     İşyerinde kiracı olan esnafların, kamuya ait kiraları ertelenip, şahıstan kiralık olan esnaflarımıza kira karşılığında maddi destek verilmelidir.

     * Finans yönünden zaten zorda olan Esnaf ve Sanatkârı Kredi Kefalet Kooperatiflerince kullandıkları kredilerde ödemelerin ertelenmesi konusunda çalışma yapılması, hatta özel bankalara ait konut ticari ve bireysel kredilerin ödemelerinde de ertelenme yapılması gerekmektedir.

     *   İleri ki aşamada, KOSGEB aracılığı ile nefes aldırmak adına faizsiz kredi kullandırılmalıdır.

       *   Olası bir kriz süresince, uzunca zaman işyeri kapalı olan ve müşkül duruma düşebilecek Esnaflarımıza yönelik, gerek birliğimizce ve gerekse üyenin kayıtlı olduğu odalarca temel gıda madde temini sağlanabilmesi için, odalara harcama için gerekli iznin verilmesi,

 

      Ülkemizin içinde bulunduğu durum göz önüne alındığında, ödediği vergi ile sağladığı istihdam ve sağladığı katma değer ile zor durumlar karşısında ülkemizin gerçek sahipleri olduğunu kanıtlamış Esnaf ve Sanatkârımıza yine çok yük binmektedir. Bu yükün karşılanmasında, Türkiye Cumhuriyeti Hükümetimiz, İlgili Bakanlıklar, Konya Odalar Birliği ve TESK nezdinde gereken hassasiyetin gösterileceğinden hiç şüphemiz yoktur. Saygılarımızla arz ederiz.


Bu haber 1994 kez okundu.

HAVA DURUMU

SEYDISEHIR

SON YORUMLARSeydişehir Fm ve Haber Ajans YAYLALI MEDYA© 2022| İzinsiz ve Kaynak gösterilmeden kullanılamaz

SEYDİŞEHİR FM