ESNAF SANATKÂRLAR ODASINDAN AÇIKLAMA ESNAF MAĞDUR VE PERİŞAN
Facebook'ta takip et.Twitter'da takip et. Abone Ol!
ESNAF SANATKÂRLAR ODASINDAN AÇIKLAMA ESNAF MAĞDUR VE PERİŞAN
Ekonomi
2021-04-27 15:29

ESNAF SANATKÂRLAR ODASINDAN AÇIKLAMA ESNAF MAĞDUR VE PERİŞAN

PANDEMİDE, FAZLASIYLA MAĞDUR OLAN ESNAF VE SANATKÂRA KOSGEB VE HAZİNE DESTEKLİ KREDİLERİN VERİLMESİ ŞARTTIR...

  İçinde bulunulan Ramazan ayı ve Yaklaşan bayram dolayısıyla, kısıtlamaların devam edebileceği endişesiyle Seydişehir Esnaf ve sanatkârlar odası yönetim kurulu, esnafa maddi destek yapılması gerekliliği ile ilgili açıklama yaptı. Açıklamada;

Bir yılı aşkın süredir korona virüs salgını ile mücadelede inanılmaz derecede sıkıntıya düşen başta oda faaliyetleri sınırlandırılan esnafın kontrollü normalleşme süreci bile birlikte tam rahat nefes alacak derken vaka sayılarının artması sebebiyle, yeni kapanmaların gerçekleşmesi sonucunda, Kira, elektrik, su, sosyal güvenlik primleri, vergiler ve kredi borçları biriken esnafımızın artık dayanacak gücü kalmadı.

Amacı, Pandemi süresince odamızın ve esnafın sesi olmaya  devam eden,  yönetim kurulumuz, corona virüs salgını hakkında üyelerimizi bilim kurulunun çalışmaları doğrultusunda esnafı bilgilendirerek esnafımızla olan irtibatımız günün 24 saatinde devam etmektedir.             

      Devletimizin aldığı kararların uygulamasında, üyelerimize gerekli olan maske, temizlik ve hijyen malzemelerinin temini ve kuralları gösteren uyarı insört ve broşürlerinin dağıtılmasını sağladık. Yönetim kurulu muzunda içinde yer aldığı belirli bütçelerle, kapalı olan esnaf ve sanatkârımıza maddi temas halinde esnafın sosyal ve ekonomik sıkıntılarını aktararak, pandeminin esnaf açısından sorunsuz yürütülebilmesi için olağan üstü çalıştık çalışmaya da devam ediyoruz. İlçe bazında gerek Kaymakamlık ve gerekse diğer kuruluşlarla ortak çalışmada görevimizi fazlasıyla yaptığımızı düşünüyoruz.

      Amacımız elbette bir an evvel bu salgının ülkemizden def edilmesi ve hiçbir esnaf kardeşimizin işyerinin kapanmaması, insanlarımızın acı çekmemesidir. Lakin yaşanan süreçten en fazla eziyeti esnafımız çekmiştir çekmeye de devam etmektedir. Esnaf ve sanatkârımızın ülkemizde yaşanmış birçok sıkıntılarda en büyük fedakârlığı yaptığını hepimiz bilmekteyiz.

        Salgın kapsamında kapanma kararlarıyla esnaf ve sanatkârların deyim yerindeyse tadı tuzu kaçtı. 415 meslek dalında pandemi sürecinden olumsuz etkilenen esnaf ve sanatkârlara artık ciddi manada destek kaçınılmaz hale gelmiştir.

BATMA NOKTASINDAKİ

ESNAF VE SANATKÂR İÇİN

               ACİLEN:

-  KOSGEB devreye sokularak bir yıl ödemesiz ve faizsiz en az 50.000 TL işletme kredisi sağlanmalı.

- Hazine destekli kredi kefalet kooperatiflerince kullanılmış olan krediler faizsiz bir yıl ertelenmeli.

- Elektrik, su, doğal gaz gibi enerji girdileri devlet tarafından karşılanmalı.

- Pandemi süresince talebimiz ile 3 ay süreyle verilen ''Gelir Kaybı Desteği'' nin bütün esnafaolmak üzere bir yıl daha devam etmelidir.

- SGK ve Bağkur primleri devlet tarafından karşılanmalı.

- Esnafın borçları süresiz ve faizsiz olarak ertelenmeli.

- Ödenemeyen vergi borçları, geçmiş kredi borçları faizsiz olarak ertelenmeli.

Ülke ekonomimize büyük yaralar açılmaması için ekonominin belkemiği ve en büyük gelir kaynağı olan Esnaf veSanatkârın bugün devletimiz tarafından desteklenmeye ihtiyacı vardır.


Bu haber 1149 kez okundu.

HAVA DURUMU

SEYDISEHIR

SON YORUMLARSeydişehir Fm ve Haber Ajans YAYLALI MEDYA© 2022| İzinsiz ve Kaynak gösterilmeden kullanılamaz

SEYDİŞEHİR FM